fbpx
jak zrobić galerię zdjec
11 stycznia 2020

Planer galerii ściennych – do pobrania ZA DARMO

Planer galerii ściennych jest naszym autorskim pomysłem. Dzięki niemu sprawdzisz jak najlepiej ułożyć ramki na swojej ścianiezaprojektujesz nawet najbardziej rozbudowaną galerię zdjęć. Sporządzisz również pomocną listę potrzebnych do kupienia ram oraz zestawienie wymaganych do nich odbitek. Przyda Ci się kiedy chcesz stworzyć galerię od A do Z po swojemu. Ale również wtedy, kiedy chcesz uzyskać układ idealnie dopasowany do Twojej ściany, a przygotowanie ram i szablonu do powieszenia galerii zostawić nam. 

Niniejszym przekazujemy Ci nasz pomocnik w planowaniu galerii 🙂 

POBIERAM PLANER GALERII SCIENNEJ

Planer składa się z trzech arkuszy, a do skorzystania z niego potrzebujesz drukarki, nożyczek, telefonu z aparatem i czegoś do pisania. 

Na pierwszym arkuszu jest instrukcja korzystania z planera i część do wypełnienia. Stworzysz tu listę ram, które musisz kupić oraz listę formatów odbitek, jakie musisz zamówić. Taka lista będzie niezbędna na zakupach. Przyda się również przy wybieraniu zdjęć do galerii, ponieważ określisz ile zdjęć pionowych i poziomych potrzebujesz dokładnie.

Na drugim arkuszu znajdują się ramki na zdjęcia (do wycięcia) w skali 1:10. Są różne kształty i formaty, od 13×18 cm do 50×70 cm, najbardziej popularne i dostępne w sklepach ramki prostokątne i te mniej dostępne, kwadratowe, Niektóre z passepartout, a inne, te mniejsze, bez. Jeśli potrzebujesz innych wymiarów, narysuj ramkę i wytnij z innej kartki pamiętając, że 1 cm na kartce to 10 cm w rzeczywistości.

Trzeci arkusz to przestrzeń do planowania, na nim układamy wycięte ramki. Arkusz posiada centymetrową kratkę, aby łatwiej było Ci zmierzyć, jaką przestrzeń zajmie Twoja galeria już na ścianie. Jeśli wiesz, że Twoja galeria nie może być szersza niż 1,5 m i wyższa niż 1,3 cm to narysuj sobie na arkuszu prostokąt o wymiarach 15×13 cm i planuj tylko w jego obrębie.

Krótka INSTRUKCJA korzystania z planera

Jak szybko i wygodnie zaplanować swoją galerie zdjęć na ścianę

1.       Wydrukuj wszystkie arkusze w formacie A4. 

Nie musi być w kolorze, ale dobrze by było, bo to ułatwi Ci korzystanie z planera.

2.       Wytnij ramki z arkusza nr 2.

Oczywiście nie wszystkie, wybierz te które najlepiej będą wpasowywać się w Twój wymarzony układ. Wielkość ramek zależy od wymiarów ściany, dystansu z jakiego będziemy na nie patrzeć oraz jakości zdjęć jakie mamy. W trakcie projektowania możesz docinać kolejne ramki.

3.       Określ obszar planowania

Na początku radzimy określić planowane wymiary galerii i zaznaczyć je na arkuszu w kratkę – ten z nr 3, oczywiście uprzednio mierząc naszą pustą jeszcze ścianę. Pamiętaj, że jedna kratka na kartce to w rzeczywistości 10 cm na ścianie. Zastanów się również, jaki układ galerii bardziej Ci odpowiada, zamknięty czy otwarty, a może częściowo zamknięty?

4.       Zaplanuj układ ramek

Wycięte mini ramki w ruch i zaczynami działać! Zmieniamy, obracamy, wymieniamy prostokątną na kwadratową, większą na dwie mniejsze. Kombinujmy do woli, aby nasz projekt wyglądał tak, jak sobie wymarzyliśmy. My proponujemy zacząć od największych ram i sukcesywnie dokładać mniejsze, wypełniając puste przestrzenie między większymi.

4.       Zrób zdjęcie

Już wiesz jak ułożyć ramki na swojej ścianie? Jeśli tak to koniecznie zrób zdjęcie idealnego układu. Pamiętaj, że możesz zrobić wiele kompozycji. Jeśli nie wiesz którą wybrać, zrób zdjęcie kilku najlepszym i wyślij do przyjaciółki, mamy albo swojego projektanta. Niech ocenią i pomogą w wyborze.

To może być też ostatni punkt na drodze to Twojej wymarzonej galerii zdjęć. Jeśli wyślesz zdjęcie z układem swojej galerii do nas, resztę zrobimy za Ciebie. Przygotujemy ramy wraz z passepartout, zamówimy odbitki i z dbałością oprawimy je tak, aby żaden pyłek ani odcisk palca nie pozostał na zdjęciu.

5.       Zrób listę zakupów i formatów odbitek potrzebnych do zamówienia.

Wystarczy wpisać do arkusza nr 3 liczbę poszczególnych ramek użytych w projekcie oraz wpisać formaty odbitek w każdej orientacji (pion i poziom).

Z taką listą kupujemy ramki w sklepie lub przez Internet, wybieramy z naszych cyfrowych zbiorów odpowiednie zdjęcia i zamawiamy odbitki we wskazanych na liście wymiarach.

6.       Powieś oprawione zdjęcia

To chyba najtrudniejsza część całego przedsięwzięcia. Najtrudniejsza bo wymaga najwięcej wysiłku i sprzętu. Czasami wystarczy młotek i gwoździe, a czasami potrzebna będzie wiertarka i wkręty, kołki, np. rozporowe. Wszystko zależy od ściany. Tak więc montaż galerii zaczytamy od „zbadania” naszej pacjentki – ściany. Potem dobieramy odpowiednie mocowania. Ale co to czego to już osobny temat. 

Jeżeli chodzi o samo przeniesienie planu galerii na ścianę to najłatwiej zrobić to przyklejając do niej, najlepiej taśmą malarską, arkusze papieru o wymiarach każdej z ram, zaznaczając na nich wcześniej punkt, gdzie trzeba wbić gwóźdź albo wkręcić wkręt. Czyli po prostu odrysować każdą ramkę na papierze, wyciąć, zaznaczyć miejsce na dziurkę i taki arkusz papieru przykleić taśmą do ściany. Wszystko oczywiście musi być zgodnie z zaplanowanym układem. Wtedy wiadomo gdzie wbijać gwoździe lub działać wiertarką. Potem wystarczy powiesić zdjęcia i podziwiać swoje dzieło.

A teraz uwaga, prawdopodobnie najważniejsza informacja, bez której może się Wam to wszystko nie udać: 

– jak byłam mała, to na wiertarkę mówiłam wiatarka 🙂 

No, to teraz na pewno się Wam uda. Powodzenia!

PS. Zaleca się również, aby używając wiertarki nie tykać znajdujących się ewentualnie w ścianie przewodów elektrycznych. 

POBIERAM PLENER GALERII

Polub nas na Facebooku 🙂

Tam damy znać jeśli na blogu pojawi się coś równie interesującego.